Kako očistiti laminat da se sjaji – Najbolji saveti i trikovi

Laminatni podovi su popularan izbor u mnogim domovima zbog svojih prednosti koji se najviše ispoljavaju u pristupačnoj ceni, višestrukom izboru dezena, dugotrajnom korišćenju i jednostavnosti održavanja. Međutim, da bi laminat ostao u punom sjaju i očarao svojim izgledom, potrebno je pravilno čišćenje i održavanje. Mnogi se pitaju kako očistiti laminat da se sjaji, i to na siguran i efikasan način. U ovom vodiču pružićemo vam najbolje savete i trikove kako da postignete besprekorno čiste i sjajne laminate, bez oštećenja.

Šta je čišćenje laminata i zašto je važno?

Čišćenje laminatnih podova podrazumeva niz aktivnosti koje uključuju uklanjanje prašine, prljavštine i mrlja, kao i primenu specijalizovanih preparata za održavanje poda. Održavanje laminata nije samo pitanje estetike, već i očuvanja njegove dugotrajnosti. Ako se pravilno održava, laminat može trajati preko 20 godina, dok nepravilno čišćenje može dovesti do oštećenja površine, gubitka sjaja i pojave ogrebotina. Osim ovoga, redovnim čiščenjem laminata uklanjate alergene i prašinu, čime doprinosite zdravijem okruženju i poboljšanju vašeg zdravlja. S obzirom na to da su laminatni podovi osetljivi na vlagu i agresivne hemijske supstance, važno je koristiti odgovarajuću opremu i sredstva kako bi podovi ostali sačuvani i atraktivni.

Koje vrste čišćenja laminata imamo?

Postoje dva osnovna načina čišćenja laminata: suvo čišćenje i vlažno brisanje. Oba imaju svoje specifičnosti i koriste se u različitim situacijama.

Suvo čišćenje

Suvo čišćenje je najlakši način da se brzo ukloni prašina i sitne čestice sa površine laminata. Za to možete koristiti metlu sa mekanim vlaknima, sunđer ili usisivač sa odgovarajućim nastavkom za podove. Ovaj metod je siguran i ne oštećuje laminat, jer ne koristi vodu, koja u velikoj količini može oštetiti laminat. Ovaj metod čišćenja je pogodan za svakodnevnu upotrebu i pomaže u čistom i urednom održavanju poda.

Vlažno brisanje laminata

Vlažno brisanje je efikasan metod za čišćenje dubinskih fleka i tvrdokornih mrlja sa laminata, ali je vrlo važno da se koristiti uz minimalnu količinu vode. Previše vode može uzrokovati da laminat upije vlagu, što dovodi do oštećenja laminata na spojevima. Preporučuje se da krpa bude dobro isceđena nakon natapanja u vodu, pre brisanje površine. Vlažno brisanje se ne preporučuje svakodnevno, već po potrebi.

Kako izbeći tragove i fleke nakon čišćenja?

Jedan od najčešćih problema koji se javlja pri čišćenju laminata su tragovi i fleke, koji se mogu pojaviti ukoliko se ne koristi odgovarajuća tehnika čišćenja. Evo nekoliko saveta kako ih izbeći:

Prava tehnika brisanja

Da biste izbegli tragove, uvek brišite pod u pravcu laminatnih ploča, od gore prema dole, a ne u krugovima. Kružno brisanje može ostaviti vidljive tragove, naročito pod sunčevom svetlošću, dok brisanje u pravcu ploča stvara ujednačen izgled. Koristite mekane krpe ili mopove kako biste sprečili ogrebotine i oštećenja.

Kako pravilno osušiti laminat?

Pravilno sušenje je veoma važno za očuvanje i dugotrajnost laminata. Ukoliko je pod obrisan vlažnom ili mokrom krpom, posle toga koristite i suvu krpu da biste uklonili višak vode. Postupak brisanja suvom krpom neka bude isto u pravcu laminatnih ploča. Nikada ne dozvolite da voda ostane na površini poda i da se sama suši, jer to može dovesti sa estetske strane do pojave mrlja, a sa funkcionalne strane do oštećenja laminata.

Koje preparate koristiti za čišnjenje laminata?

Izbor odgovarajućih preparata za čišćenje laminata igra značajnu ulogu u očuvanju njegovog izgleda. Postoje prirodna sredstva koja su nežna prema površini i hemijska sredstva koja mogu biti efikasnija, ali i potencijalno štetna za laminat.

Prirodna sredstva za čišćenje laminata da sjaji?

  1. Sirće i voda 
    Kombinacija sirćeta i vode je odličan prirodni način za čišćenje laminata. Pomešajte malu količinu sirćeta sa vodom, neka odnos bude 1:10 u korist vode, i koristite ovu mešavinu za brisanje laminata. Sirće pomaže u uklanjanju mrlja i daje podu sjaj. Nikako ne preterujte sa sirćetom, jer u većoj meri može lako da ošteti laminat. Nakon ove mešavine pod prebrišite suvom krpom.
  2. Soda bikarbona
    Soda bikarbona je prirodno sredstvo koje može da se koristi za uklanjanje tvrdokornih mrlja. Pomešajte sodu bikarbonu sa malo vode da biste dobili pastu, a zatim je nanesite na mesta na kojima se nalaze fleke ili mrlje.
  3. Kokosovo ulje za dodatni sjaj
    Kokosovo ulje je sjajan dodatak za čišćenje i dodavanje sjaja laminatnim podovima. Stavite nekoliko kapi kokosovog ulja u vodu koju koristite za čišćenje kako biste podu dali dodatnu zaštitu i prirodni sjaj. Nikako ne preterujte sa kokosovim uljem.

Hemijska sredstva

Hemijska sredstva su veoma efikasna za čišćenje laminata, imaju dosta prednosti ali treba biti i oprezan pri njihovom korišćenju.

Prednosti hemijskih sredstava za čišćenje laminata

  1. Brza i efikasna primena
    Hemijska sredstva su posebno dizajnirana da brzo i efikasno uklone prljavštinu, prašinu, mrlje i fleke sa laminatnih podova. U poređenju sa prirodnim sredstvima, hemikalije često daju brže rezultate, što može biti korisno u domaćinstvima sa visokom frekvencijom korišćenja podova.
  2. klanjanje tvrdokornih mrlja
    Hemijska sredstva su odlična za čišćenje tvrdokornih mrlja koje ne mogu da se uklone običnim sredstvima, kao što su tragovi masnoće, ili fleke od hrane i pića. Specijalizovani proizvodi, poput sredstava za čišćenje laminata sa dezinficijensima, takođe mogu eliminisati bakterije i viruse.
  3. Dugotrajan efekat
    Mnogi proizvodi za čišćenje laminata sadrže dodatke koji štite površinu od budućih fleka i nečistoća, stvarajući zaštitni sloj na laminatu koji čini čišćenje lakšim u budućnosti.
  4. Širok asortiman proizvoda
    Na tržištu postoji širok izbor hemijskih sredstava, uključujući sprejeve, gelove, tečnosti i maramice, koji olakšavaju čišćenje u zavisnosti od specifičnih potreba i preferencija korisnika.

Nedostaci hemijskih sredstava za čišćenje laminata

  1. Mogu oštetiti površin
    Prekomerna upotreba hemijskih sredstava, ili upotreba proizvoda koji nisu specijalizovani za laminat, može uzrokovati oštećenje površine poda. Neka hemijska sredstva sadrže agresivne supstance poput amonijaka ili acetona koji mogu uništiti zaštitni sloj laminata, što može dovesti do gubitka sjaja ili pojave oštećenja i ogrebotina.
  2. Prisutnost toksina i mirisa
    Mnogi hemijski proizvodi sadrže toksine ili jake mirise koji mogu biti štetni za zdravlje, posebno u zatvorenim prostorijama. Duža izloženost ovim hemikalijama može izazvati iritacije očiju, kože i disajnih puteva. Osobe sa respiratornim problemima ili alergijama trebalo bi da izbegavaju proizvode sa jakim mirisima
  3. Uticaj na okolinu
    Hemijska sredstva često sadrže komponente koje nisu ekološki prihvatljive, pa njihovo korišćenje može imati negativan uticaj na okolinu. Neodgovarajuće odlaganje ovih sredstava može uzrokovati zagađenje zemlje i vode.
  4. Visoka cena
    Kvalitetni proizvodi za čišćenje laminata mogu biti skuplji od prirodnih alternativa. Iako efekti mogu biti brži, dugoročno korišćenje hemijskih sredstava može povećati troškove održavanja podova.

Preporuke za bezbedno korišćenje hemijskih sredstava

Da biste izbegli negativne posledice upotrebe hemijskih sredstava, pratite ove savete:

  • Odaberite proizvode specijalizovane za laminat: Potražite sredstva koja su specifično dizajnirana za čišćenje laminata, kako bi se smanjila mogućnost oštećenja površine.
  • Koristite umereno: Nemojte preterivati s količinom hemikalija. Koristite samo onoliko koliko je potrebno da biste postigli željeni rezultat.
  • Provodite redovno ventilisanje prostora: Kada koristite hemijske proizvode, osigurajte dobru ventilaciju kako biste smanjili izlaganje mirisima i isparenju.
  • Pročitajte uputstvo za upotrebu: Pratite preporuke proizvođača o načinu primene i doziranju proizvoda, kao i o tome da li je potrebno koristiti zaštitnu opremu.

Koje su najčešće greške pri čišćenju laminata?

Iako čišćenje laminata može izgledati jednostavno, postoje greške koje mnogi prave i koje mogu dovesti do oštećenja podova.

Neredovno čišćenje

Ako ne čistite laminat redovno, fleke se mogu stvrdnuti do te mere da će njihovo skidanje oštetiti površinu laminata. Redovno čišćenje podrazumeva usisavanje ili brisanje suvom  krpom  svakih nekoliko dana.

Korišćenje previše vode

Prekomerna količina vode je najčešća greška prilikom čišćenja laminata. Kao što smo već pomenuli, previše vlage može ući u spojeve između laminata i izazvati nabubrenja i oštećenje površine. Uvek koristite minimalnu količinu vode i obrišite pod odmah nakon čišćenja.

Agresivna hemijska sredstva

Korišćenje prejakih hemikalija može uništiti zaštitni sloj laminata. Uvek birajte proizvode koji su specijalno namenjeni za laminatne podove.

Nepravilno sušenje poda

Nikada ne ostavljajte podove da se suše prirodnim putem bez brisanja viška vlage. Preporučuje se suvo brisanje odmah nakon vlažnog čišćenja.

Nikad ne koristite lepljive fleke

Koristeći lepljive proizvode kao što su lepljiva sredstva za uklanjanje fleka, možete oštetiti pod, stvarajući površinske tragove i nepravilnosti.

Ne koristite abrazivna sredstva

Abrazivna sredstva, kao što su žice i čvrste četke, mogu ozbiljno oštetiti površinu laminata, ostavljajući ogrebotine i tragove.

Zaključak

Pravilno čišćenje laminatnih podova je ključno za očuvanje njihovog izgleda i dugotrajnosti. Korišćenjem odgovarajuće opreme i preparata, kao i primenom pravilnih tehnika čišćenja, možete uživati u sjajnim i očuvanim podovima dugi niz godina.

Najčešće postavljena pitanja (FAQ)

Koliko često treba čistiti laminat da bi ostao sjajan?

Laminat treba čistiti redovno, jednom u nedelju dana, kako bi se održao besprekorno čist i sjajan.

Da li je sirće bezbedno za laminat?

Sirće je bezbedno u manjim količinama, ukoliko je pomešano sa vodom. Nikako ne stavljajte sirće direktno na laminat.

Koji laminat se najlakše čisti?

Laminati sa mat završnom obradom obično su lakši za čišćenje, a kod svetlijih dezena je prašina manje izraženija.

Koji su najbolji proizvodi za sjaj laminata?

Preporučuju se proizvodi sa blagim hemijskim sastavom i prirodnim sastojcima poput ulja ili sode bikarbone.

Kako sprečiti tragove vode na laminatu?

Brisanje poda suvom krpom nakon čišćenja i korišćenje minimalne količine vode su ključni za sprečavanje tragova vode.

Mogu li koristiti paročistač za laminat?

Paročistači mogu biti previše vlažni za laminat, pa se ne preporučuju za učestalo čišćenje laminatnih podova.

Call Now Button